İçeriğe geç

Bitcoin Nedir

bitcoin nedir

Bitcoin nedir? 1 bitcoin kaç tl? Bitcoin nasıl satın alınır? Bitcoin nasıl üretebilirim? Bitcoin nasıl kullanılır? Tarzı soruları bugün sizlere anlatacağım.

Bitcoin nedir?  

Bitcoin ilk merkezi olmayan digital para birimidir. 2009 yılında Satoshi Nakamototakma isimli kişi/kişiler tarafından çıkarıldı. Şu an kullandığımız kağıt paralara göre, bitcoinlerin bir sürü avantajı vardır. Bitcoinler internet aracılığıyla doğrudan kişiden kişiye gönderilir ve hiçbir bankadan veya kurumdan geçmez. Bu, işlem ücretinin çok daha düşük olduğunu gösterir ve işlem ler çok hızlıdır. Her ülkede kullanılabilir. Türkiye den Amerika ya bitcoin gönderdiğinizde işlem anlık olarak gerçekleşir. Türkiye den gönder butonuna bastınız Amerika da ki arkadaşınızda bir kaç saniye içinde gözükür. Hesabınız dondurulamaz veya keyfi limit yoktur. Sembolü ฿, kısaltması BTC’dir.

bitcoin

Bir çok kişi tarafından bitcoin kağıt paranın geleceği olarak görülüyor. Şuan için biraz erken olabilir ama 2030-40 yılları arasında tamamıyla digital paralara geçeceğimiz söyleniyor. Günümüzde kimde kredi kartı veya banka kartı yok ki. Mesela bende 6 farklı bankadan banka kartı var. Amacım tüm bankalardan kart çıkartmak 🙂 Cüzdanımda 10-20 lira anca kağıt para bulunur. Kağıt paraların kullanımı çoktan geçmeye başladı bile. Resmi olarak bir çok ülke ilgilenmeye başladı. Mesela Avusturya viyana da dünyanın ilk bitcoin bankası açıldı. Japonya 1 Nisan’da bitcoin’i resmi ödeme yöntemi olarak kabul etti. Stanford Üniversitesi de “Bitcoin Mühendisliği” dersini 2016’da başlattı. Dünya ülkelerinde bitcoin atm’si kurulmaya başladı. Amerika da 700’ü aşkın, Kanada da 150, İngiltere de 60, ispanya, Finlandiya ve İsviçre de de bitcoin atmleri bulunmakta.

bitcoin atm
bitcoin atm

Bitcoin nasıl üretebilirim?

Bitcoin madenciliği kısaca bilgisayarınıza özelliği olan bir sayı aratıp buldurmanız. Bu sayıyı özel yapan şey ise bulunmasının zor olması ve git gide bu zorluğun katlanarak artması. Samanlıkta iğne aramak gibi. İlkten diyelim ki 1 metre kare  bir saman içinde iğne arıyorsunuz ve buldunuz. Artık bu saman 2 metre kareye çıktı daha büyüdü ve iğnenin yeri değişti. Tekrar arıyorsunuz buldunuz ve şimdi saman 3 metre kareye çıktı ve iğnenin yeri yine değişti. Böyle böyle git gide samanın boyutu artıyor ve zorlaşıyor. İlk zamanlarda bu iğneyi bilgisayarınızın cpu’su(işlemci) ile bulabiliyordunuz. Zorlaşmaya başlayınca cpu yerine gpu’ya(ekran kartı) geçildi. Daha da zorlaştığında ekran kartları yetmedi ve bunun yerine asic denen özel cihazlar geliştirildi. Asic cihazlar sadece bitcoin üretmek için geliştirilen cihazlardır.

Şuan ki durumda bu iğneyi bulan madenciler 12.5 bitcoin(şuan ki kurla 56.250 lira) ödül alıyor. İlk başladığında 50 bitcoin alıyorlardı sonra 25 bitcoine düştü şimdi 12.5 bitcoinde ödül. Eskiden herkes bilgisayarında üretirken şimdi bir kaç büyük madencinin elinde üretim. Bunun için bir kaç milyon dolarınızın olması gerek. Buradan bitcoin madenciliği yapan bir çinlinin ne kadar büyük bir yatırım yaptığını izleyebilirsiniz.

Bu değildir ki artık bitcoin üretemeyiz. Bizim yerimize internet üzerinde ücret karşılığında işletilen donanımlar bulabilir, belli bir ücret karşılığında dönemsel kontrat yaparak bu donanımların kârına ortak olabilirsiniz. Buna cloud mining(bulut madenciliği) denir. Kendi sitemde bizim yerimize bitcoin madenciliği yapan şirketleri paylaştım. Minergatehashflaregenesis mining bunlardan bazıları. Eğer ben yinede bilgisayar ile bitcoin üretmek istiyorum nasıl olduğuna bakacam diyorsanız minergate yazımı okuyun. Bilgisayarınızda teknik bilgiye ihtiyaç duymadan bitcoin üretebilirsiniz.

Cloud mining nedir yazımı okumak için tıklayın

Bitcoin zorluk seviyesi git gide artıyor demiştim peki niye artıyor diye sorarsanız her geçen gün sisteme yeni cihazlar katılıyor ve eğer zorluk arttırılmassa bir kaç gün içinde tüm bitcoinler üretilirdi. Tüm bitcoinlerin bir anda piayasaya sunulması bitcoinde bir değer oluşturmazdı. Bu yüzden zorluk sürekli arttırılmakta. Ayrıca 21 milyon bitcoinüretilebilecek en fazla. 21 milyon ile sınırlanmasıda aynı şekilde bitcoinin değerinin çöp olmaması için. Eğer sınırsız üretilseydi bitcoinin bir değeri olmazdı.

Bitcon nasıl kullanılır?

İlk önce bitcoin kullanabilmek için cüzdan edinmeniz gerekli. Bu sanal cüzdanları telefonda, bilgisayarda veya web servislerinde kullanabilirsiniz. Bana sorarsanız hangisini kullanayım diye web servislerini kullanmayın adamlar istedikleri zaman gidebilirler paranızda onlarla birlikte gider. O yüzden güvenliği size kalmış olan telefon ve bilgisayarınıza kurun.

Bilgisayara bitcoin cüzdanı kurma yazımı okumak için tıklayın

Satın aldığınız veya ürettiğiniz bitcoinleri internet üzerinden harcayabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin ile Türkiye de alışveriş yapma yazımı okumak için tıklayın

Ayrıca buradan Türkiye de bitcoin kabul eden işletmelerin listesine bakabilirsiniz.

Bitcoin nasıl satın alınır?

Türkiye de şuan itibarı ile bitcoin satın alabileceğiniz 4 farklı borsa bulunmakta. Bunlar; bitkapitalkoinimbtctürk ve paribu dur.

1 bitcoin kaç tl?

Güncel bitcoin fiyatı
bitcoin price

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir