İçeriğe geç

Ethereum nedir

ethereum nedir

Gerçek para birimlerinin yanı sıra artık kripto para birimleri de finans dünyasına girmeye başlamıştır. Hatta çok da uzak olmayan bir gelecekte sanal birimlerinin ticaret hayatında daha fazla kullanılacağı ve bazı ülkelerin de sanal para birimlerini kendi ödeme sistemleri içerisine alacağı konuşulmaktadır. Sanal para birimi mevzu geçtiğinde sıkça Ethereum adı da duyulmaya başlamıştır.

Peki Nedir bu Ethereum?

peki nedir bu ethereum

Finans dünyasına giren kripto para birimlerinden biri olup, popülerliği her geçen gün artmaktadır. Piyasalarda kullanılan kısaltma ETH’dir.

Ethereum’un Tarihçesi

ethereumun tarihçesi

Rus asıllı programcı Vitalik Buterin ve birlikte çalıştığı 3 kişiden meydana gelen bir ekip tarafından tasarlanıp hazırlanmıştır. Kısa bir süre içinde Ethereum’un tasarım ekibi genişlemiş ve bu sanal para biriminin üzerinde çalışan kişilerin sayısı 32’ye çıkmıştır. Bu ekibin yaptığı ciddi çalışmalar sonucunda oldukça güçlü bir temele oturtulmuştur.

Vitalik Buterin’in işleme sunduğu bu sanal para birimi kripto yani şifreli işletim sistemine göre çalışmaktadır. Finans çevreleri tarafından Bitcoin’e oranla daha gelişmiş bir sanal para birimi olarak düşünülen Ethereum ile ilgili ilk duyuru 2015 Temmuz ayında ABD’de de Bitcoin hakkında düzenlenen bir konferans sırasında yapılmıştır.

Çalışma Mantığı

ethereumun çalışma mantığı

Başta Bitcoin olmak üzere diğer bazı kripto para birimlerinin çalışma mantığına benzer bir altyapıya sahiptir. Tasarımında, “Block Chain” denilen özel bir şifreleme sistemi kullanılmakta ve bu karmaşık şifreleme sistemiyle yüksek düzeyde bir güvenlik sağlanmaktadır.

“Block Chain” ağına katılmış olan kripto para birimi kullanıcıları, sahip oldukları bilgisayar donanımları aracılığıyla yeni coin’ler üretebilmektedir. Yeni bir “Coin” üretmek isteniyorsa kullanılması gereken ekran kartında görüntü işlemcisi GPU (Grafik İşleme Birimi ) olmalıdır.

Ethereum Madenciliği

ethereum madenciliği

Kripto para birimine ilgi duyup madencilik yapmak isteyenler, yüksek donanım maliyetlerine katlanmadan hali hazırda sahip oldukları algortimaları kullanabilirler. Evde kullanılan bilgisayarlardan bile madencilik yapılmasına olanak tanıyan algoritması sayesinde, işlem yapmak üzere bu ağa katılanların sayısı çoğalmaktadır. Ethereum madenciliği yapmak için bu ağa katılanların sayısının çoğalmasıyla birlikte bir taraftan ağ güçlenirken, diğer taraftan da madencilik işlemlerinin hızı artmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir